Ireneusz Kanicki


Ireneusz Kanicki to postać, która zapisała się w historii polskiego teatru jako wybitny aktor i reżyser. Urodził się 10 stycznia lub 10 kwietnia 1929 roku w Wieluniu, a swoją karierę artystyczną rozwijał przez wiele lat.

Jego działania w świecie sztuki uwidoczniły się zwłaszcza w roli dyrektora Teatru Klasycznego w Warszawie, gdzie pełnił tę funkcję w latach 1965-1972. Zmarł 5 kwietnia 1982 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskim teatrze.

Edukacja

Ukończył studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Łódzkim w 1951 roku. Dodatkowo odbył zajęcia jako wolny słuchacz na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi. W 1953 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski, który odbył się w Krakowie.

Kariera aktorska

W swojej karierze aktorskiej Ireneusz Kanicki miał okazję występować w wielu znaczących teatrach w Polsce. Zaczynał swoją działalność w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1952-1955 oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu w tym samym okresie. Następnie przeniósł się do Teatru Satyry w Poznaniu, gdzie grał w sezonie 1955/1956.

Kolejnym ważnym etapem w jego karierze był czas spędzony w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w latach 1956-1958. Później występował w Domu W.P. Miniatury w Warszawie w sezonie 1959/1960, a także w Teatrze Ludowym w Warszawie, gdzie w sezonie 1960/1961 pełnił również funkcję reżysera. W tym samym sezonie miał zaszczyt wystąpić w Teatrze Klasycznym również w Warszawie.

Ireneusz Kanicki zagrał w wielu znaczących rolach, takich jak: Filon w „Balladynie”, Lucjan w „W słońcu”, Wejroch w „Pruskim murze”, Szczęsny w „Horsztyńskim”, Kaligula w „Kaliguli”, Jan z Lotaryngii w „Pierścieniu Księżnej Anny” oraz Trojan w „Hotelu Astoria”. Jego aktorski dorobek i wszechstronność przyczyniły się do budowy jego renomowanego wizerunku na polskiej scenie teatralnej.

Kariera reżyserska

W latach 1958–1961, działając jako asystent w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi, Ireneusz Kanicki współreżyserował przedstawienia dyplomowe, zdobywając cenne doświadczenie w pracy teatralnej. Jego reżyserska kariera obejmowała również prace w różnych renomowanych instytucjach, w tym w Teatrze Dramatycznym w Poznaniu, Operetce Łódzkiej oraz Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Warto zwrócić uwagę na jego osiągnięcia wTeatrze Komedia w Warszawie, który stał się jednym z ważniejszych miejsc jego twórczości.

Oprócz pracy w teatrach, Kanicki wyreżyserował również ponad 40 spektakli telewizyjnych, wśród których znajdują się takie dzieła jak: Karykatury, Romeo i Julia, Śluby panieńskie, Klub kawalerów, a także Ondyna autorstwa Jeana Giraudoux oraz Don Juan Tadeusza Rittnera. Jego twórczość jest świadectwem bogactwa i różnorodności teatrów, w których miał okazję pracować, oraz licznych spektakli, które pozostają w pamięci widzów.

Okres dyrekcji Teatru Klasycznego w Warszawie

Ireneusz Kanicki był dyrektorem oraz kierownikiem artystycznym Teatru Klasycznego w Warszawie przez znaczący okres wynoszący niemal siedem lat.

Pełnił tę ważną rolę od 1 lutego 1965 roku aż do 31 stycznia 1972 roku.

Twórczość

Ireneusz Kanicki w swojej twórczości koncentrował się na różnorodnych tematach, w tym wojnie oraz ludzkich uczuciach. Pisał zarówno wiersze, jak i opowiadania, które poruszały te istotne kwestie.

Jego największym osiągnięciem literackim stał się spektakl zatytułowany Dziś do ciebie przyjść nie mogę, który oparty był na tekstach klasycznych piosenek partyzanckich. Przedstawienie to zdobyło ogromną popularność.

W latach 1967-1984 spektakl był wielokrotnie wystawiany nie tylko w Polsce, ale również za granicą, w takich krajach jak Jugosławia i USA.

Przypisy

  1. a b c d e MagdalenaM. Kopańska MagdalenaM., Kanicki Ireneusz, [w:] Wieluński słownik biograficzny. T. 1 i 2, Wieluń: Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, 2014, s. 194-195, ISBN 978-83-940074-0-9.
  2. a b c Ireneusz Kanicki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 15.05.2023 r.] .
  3. Dziś do ciebie przyjść nie mogę [online], Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 15.05.2023 r.] .

Oceń: Ireneusz Kanicki

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:13