Karola Skowrońska, z domu Gizło, przyszła na świat w 1944 roku w Wieluniu. Jest to polska bibliotekarka, która poświęciła swoje życie pracy w ramach kultury i społeczności lokalnej.
W szczególności, jej zaangażowanie i działalność są mocno związane z Grudziądzem, gdzie znacząco wpłynęła na rozwój kultury i dostęp do literatury dla mieszkańców.
Życiorys
Karola Skowrońska jest absolwentką studium bibliotekarskiego w Jarocinie, a także polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1966 roku rozpoczęła swoją karierę zawodową w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu, a w latach 1972–2007 pełniła funkcję dyrektora tej instytucji.
W tym okresie to niezwykle ważna instytucja przeszła gruntowną modernizację budynku, a także znacznie poszerzyła swój księgozbiór. Dokonała reorganizacji sieci bibliotecznej oraz wprowadziła nowoczesne metody obsługi czytelnika. Karola była również członkiem komitetu redakcyjnego rocznika „Folia Toruniensia”, który jest wydawany przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Dodatkowo, Skowrońska należy do osób, które miały wpływ na powstanie Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury (GTK), gdzie przez wiele lat, od 1976 do 2007 roku, pełniła rolę pierwszego prezesa. Obecnie cieszy się tytułem Prezesa Honorowego tego towarzystwa. Z ramienia GTK kierowała również radą redakcyjną „Kalendarza Grudziądzkiego” od jego pierwszej do dziesiątej edycji (1997–2006), publikując tam wiele artykułów oraz pozostając członkiem tej rady do dzisiaj. Warto zaznaczyć, że pod jej redakcją powstał także album poświęcony Grudziądzowi, którego publikacja miała miejsce w 1991 roku.
Od 1991 roku Karola Skowrońska jest przewodniczącą zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, która upamiętnia przedwojenne Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Dzięki jej inicjatywie w Grudziądzu odbywają się doroczne Zjazdy Kawalerzystów II RP, z czego jubileuszowy XX zjazd miał miejsce w 2008 roku. W 1994 roku, pod jej pomysłem, w Muzeum w Grudziądzu utworzono Salę Tradycji Jazdy Polskiej.
Była także redaktorką wspomnień Zygmunta Podhorskiego, zatytułowanych „Tak zapamiętałem … Wspomnienia i dokumenty (od 13 marca do 10 października 1939 roku)” z 2002 roku oraz autorką broszury „Kawaleryjski Grudziądz” z 2008 roku. Wyróżnia się honorowym członkostwem dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta otrzymała tytuł Honorowego Rotmistrza.
Wśród innych jej osiągnięć znajduje się działalność w komitecie odbudowy Pomnika Żołnierza Polskiego, budowy Pomnika Katyńskiego oraz Pomnika ułana z dziewczyną, jak również inicjowanie odsłonięcia kolejnych tablic pamiątkowych w Grudziądzu.
Jako członek kapituły Nagrody im. Aleksandra Gąssowskiego, która jest przyznawana przez Centrum Kultury Teatr oraz Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, przyznawanej przez Radę Miasta na wniosek miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej, przyczynia się do kultury lokalnej. Od 2007 roku jest delegatką diecezji pomorsko-wielkopolskiej w synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W 731. rocznicę nadania praw miejskich w 2022 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Grudziądza.
Odznaczenia
Karola Skowrońska posiada na swoim koncie wiele wyróżnień, które są dowodem jej zaangażowania oraz znaczących osiągnięć w dziedzinie kultury i społeczeństwa.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
- medal za zasługi dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
- Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Daniel Pielucha | Jan Tyszler | Zygmunt Adamski (reżyser) | Mieczysław Banasik | Piotr Pawiński | Ireneusz Kania | Grażyna Wyszomirska | Ireneusz Kanicki | Olga Sosnovska | Szymon Horończyk | Wojciech Siudmak | Maciej Bieszczad | Pola Błasik | Michał Karbowski | Wiesław PyzalskiOceń: Karola Skowrońska