Jan Wątroba


Jan Franciszek Wątroba, urodzony 4 grudnia 1953 roku w Wieluniu, jest znaczącą postacią w polskim Kościele katolickim. Jako duchowny rzymskokatolicki i doktor nauk teologicznych, pełnił wiele ważnych funkcji w hierarchii kościelnej.

W latach 1994–2000 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, gdzie przyczyniał się do formacji przyszłych kapłanów.

Następnie, w latach 2000–2013, sprawował urząd biskupa pomocniczego w archidiecezji częstochowskiej, a od 2013 roku jest biskupem diecezjalnym rzeszowskim. Jego zaangażowanie w sprawy kościoła oraz działalność duszpasterska miały istotny wpływ na wspólnoty, które prowadził.

Życiorys

Jan Wątroba, urodzony 4 grudnia 1953 roku w Wieluniu, to postać o bogatej biografii. W latach 1968–1972 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, gdzie zdobył maturę. Później, w latach 1972–1979, kontynuował naukę na studiach filozoficzno-teologicznych w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W tym okresie odbył również dwuletnią służbę wojskową w Bartoszycach, co przerwało jego edukację. Święcenia prezbiteratu, które przyjął 27 maja 1979 roku w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, udzielił mu biskup diecezjalny Częstochowy, Stefan Bareła.

W 1985 roku Wątroba ukończył studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując licencjat teologii w zakresie teologii pastoralnej. W 1999 roku obronił dysertację zatytułowaną „Permanentna formacja duchowa kapłanów w świetle soborowych i posoborowych dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła (1963–1994)” na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, co zaowocowało uzyskaniem doktoratu z nauk teologicznych skupionych na teologii duchowości.

Jako wikariusz w parafii Wieruszów pracował w latach 1979–1981. W 1981 roku udał się do Rzymu, gdzie jako duszpasterz polskich pielgrzymów w Centro Pastorale „Corda Cordi” współpracował z Fundacją Jana Pawła II. W latach 1985–1994 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa diecezjalnego częstochowskiego, Stanisława Nowaka, oraz działał w kurii jako sekretarz wydziału duszpasterstwa i rzecznik prasowy. Był także ojcem duchownym dla młodych kapłanów oraz członkiem kolegium odpowiedzialnych za formację permanentną kapłanów, rady konsultorów oraz rady duszpasterskiej.

W 1994 roku otrzymał godność kanonika gremialnego kapituły archikatedralnej, a w 2000 roku uzyskał tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Z kolei w latach 1994–2000 sprawował urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Dnia 20 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej z tytularną stolicą Bisica. Jego święcenia biskupie miały miejsce 20 maja 2000 roku w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, gdzie został wyświęcony przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka, wspieranego przez Józefa Życińskiego oraz Antoniego Długosza. Przyjął biskupie zawołanie „Ecce venio” (Oto idę, aby spełnić wolę Twoją).

Pełniąc funkcję w archidiecezji, był wikariuszem generalnym oraz członkiem rady kapłańskiej, duszpasterskiej i kolegium konsultorów. Do 2012 roku przewodniczył radzie ekonomicznej. Z dniem 14 czerwca 2013 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji rzeszowskiej, a 19 lipca tego samego roku kanonicznie objął tę diecezję. Następnego dnia odbył ingres do katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski Wątroba został w 2001 roku delegatem ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz członkiem Komisji Duchowieństwa. W 2013 roku wybrano go na przewodniczącego Rady ds. Rodziny, a w 2015 roku wziął udział w synodzie biskupów dotyczącym rodziny.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2018 roku Jan Wątroba został uhonorowany złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, co stanowi wyraz uznania za jego wkład w system penitencjarny.

W 2023 roku przyznano mu medal „Milito Pro Christo”, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w działania o charakterze religijnym.

Oprócz tego, Krzyż Wielki Orderu Świętego Stanisława to kolejny prestiżowy temat, którym został odznaczony, uwidaczniający jego osiągnięcia na arenie społecznej.

W 2013 roku Jan Wątroba zyskał status członka Rycerzy Kolumba, co świadczy o jego aktywności i oddaniu w sferze działalności charytatywnej oraz społecznej.


Oceń: Jan Wątroba

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:11