Józefa Słupiańska


Józefa Słupiańska, urodzona 12 marca 1912 roku w Wieluniu, była niezwykłą postacią w historii Polski. Zmarła 21 lutego 2019 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo.

Była polską zakonnicą należącą do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, organizacji, która angażowała się w działalność charytatywną oraz wsparcie potrzebujących.

Celem jej życia i pracy było niesienie pomocy bliźnim, a jej odwaga i poświęcenie szczególnie ujawniły się podczas powstania warszawskiego, w którym brała czynny udział.

Życie i działalność

Józefa Słupiańska rozpoczęła swoją edukację w Szkole Handlowej Polskiej Macierzy Szkolnej w Wieluniu, a w dalszej kolejności ukończyła kurs PCK oraz Kurs Obrony Przeciwgazowej. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo przyjęło ją 2 listopada 1934 roku, a dwa lata później skierowało do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa, którą zakończyła w dniu 2 września 1939 roku, na krótko przed wybuchem II wojny światowej.

W okresie okupacji niemieckiej Józefa Słupiańska, jako pielęgniarka, pracowała w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej 59 w Warszawie. To tam zastał ją wybuch powstania warszawskiego. Podczas tego dramatycznego okresu przyczyniła się do ewakuacji pacjentów do Milanówka, a później wróciła do placówki, by wspierać obłożnie chorych, którzy nie zostali ewakuowani podczas pierwszej akcji. Pozostała z nimi aż do ewakuacji szpitala w październiku 1944 roku.

Po zakończeniu działań wojennych, do 1949 roku pełniła funkcję przełożonej pielęgniarek w Domu Małego Dziecka im. Ks. Gabriela Boduena w Warszawie. W latach 1956–1960 pracowała w Oddziale Ortopedii Szpitala Dzieciątka Jezus. Później zainicjowała organizację opieki domowej dla osób chorych w Parafii św. Jakuba oraz pracowała w szpitalu w Wyrozębach. Jej kariera obejmowała również działalność w parafii Św. Krzyża w Warszawie, gdzie brała udział w opiece nad chorymi z Domu w Chylicach–Anielinie.

Uznanie jej wybitnej działalności przyszło 3 czerwca 2003 roku, gdy została odznaczona Medalem im. Florence Nightingale. Z kolei 29 lipca 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował s. Józefę Słupiańską Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Zmarła siostra Józefa Słupiańska - bohaterka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat. polsatnews.pl. [dostęp 21.02.2019 r.]
  2. Józefa Słupiańska. lekarzepowstania.pl. [dostęp 24.01.2019 r.]
  3. Józefa Słupiańska. 1944.pl. [dostęp 24.01.2019 r.]
  4. Prezydent odznaczył Bohaterów Powstania Warszawskiego. prezydent.pl. [dostęp 24.01.2019 r.]
  5. 105 lat siostry Józefy!. zyciezakonne.pl. [dostęp 24.01.2019 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Teresa Janina Kierocińska | Andrzej z Wielunia | Jan Orzeszyna | Jan Wątroba | Stanisław Korecki | Paweł Redecki

Oceń: Józefa Słupiańska

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:23