Mieczysław Grabiński, urodzony 28 maja 1893 roku w Wieluniu, to znana postać w polskiej historii dyplomatycznej.
W swojej karierze był urzędnikiem konsularnym i dyplomatą, który wpisał się na stałe w karty naszego dziedzictwa narodowego. W trosce o losy Polaków, po długiej służbie w różnych instytucjach dyplomatycznych, zmarł 6 maja 1960 roku w Londynie.
Życiorys
Mieczysław Grabiński to postać o bogatym życiorysie, która w znaczący sposób wpłynęła na polskie sprawy międzynarodowe. Urodził się jako syn Kazimierza i Kazimiery. W młodzieńczych latach uczęszczał do szkoły podstawowej w Wieluniu, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Kaliszu, które ukończył w 1912 roku. W tym czasie był aktywnym członkiem młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Zarzewie”, co doprowadziło do jego aresztowania. Podczas I wojny światowej wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej jako legionista już w 1914 roku, a w 1917 roku ukończył naukę na Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie.
W 1919 roku rozpoczął służbę w polskiej dyplomacji, gdzie otrzymał różne stanowiska, w tym w Biurze Prac Kongresowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pracował w konsulatach w Odessie i Królewcu, a także zajmował ważne miejsca w departamentach administracyjnych oraz jako sekretarz w poselstwie w Moskwie pomiędzy 1921 a 1924 rokiem. Jego kariera w dyplomacji obejmowała również stanowiska wicekonsula w Belgradzie i Zagrzebiu oraz radcy w Gdańsku.
W latach 1929–1933 pełnił funkcję konsula w Czerniowcach, a następnie wicekonsula generalnego w Wiedniu w latach 1935–1939. Po wybuchu II wojny światowej był konsulem generalnym w Monachium i Zagrzebiu. Niestety, 14 kwietnia 1941 roku został aresztowany przez ustaszów chorwackich, a następnie wydany gestapo, co skończyło się jego uwięzieniem w obozach, w tym w Dachau.
Po zakończeniu II wojny światowej Grabiński działał jako delegat Ministerstwa Spraw Zagranicznych w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec do 1949 roku. Był prezesem Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych oraz Międzynarodowego Komitetu Uchodźców Politycznych. Angażował się także w działalność Instytutu Badań Spraw Międzynarodowych w Londynie, a w późniejszych latach zasiadał w IV Radzie Narodowej RP na uchodźstwie oraz w Ligi Niepodległości Polski.
Grabiński był członkiem zespołu redakcyjnego wydawnictwa „Polska służba zagraniczna po 1 września 1939 r.” i pozostawił po sobie cenny rękopis wspomnień zatytułowany „Wieluń na przełomie wieków”. Zmarł na uchodźstwie, a jego miejsce spoczynku to cmentarz Putney Vale w Londynie.
Życie prywatne
Mieczysław Grabiński był dedykowanym mężem Wandy, która żyła w latach 1901–1995. Wanda była córką Aleksandra Januszkiewicza, byłego rektora Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, co podkreśla jego bliskie związki z elitą intelektualną tamtego okresu.
Para miała dwoje dzieci: Hannę i Jerzego, którzy stanowią część jego dziedzictwa rodzinnego.
Ordery i odznaczenia
Mieczysław Grabiński był osobą odznaczoną wieloma wyróżnieniami, które potwierdzają jego zasługi oraz oddanie dla kraju. Wśród jego odznaczeń znajdują się:
- Krzyż Niepodległości, który otrzymał 9 listopada 1931 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany mu 7 listopada 1929 roku,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę,
- Krzyż Komandorski Orderu Korony Rumunii, nadany mu przez Rumunię,
- Krzyż Oficerski Orderu Świętego Sawy, który został mu przyznany przez Jugosławię.
Te odznaczenia świadczą o jego wielkim zaangażowaniu oraz osiągnięciach, które miały znaczenie dla Polski i innych krajów.
Przypisy
- Opracowanie stanu zachowania grobów rządowych w Wielkiej Brytanii [online], Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego [dostęp 20.04.2023 r.]
- Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości (M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 352) „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
- Zarządzenie o nadaniu Złotego Krzyża Zasługi (M.P. z 1929 r. nr 267, poz. 621) „za zasługi na polu organizacyjno-społecznem wśród kolonji polskiej w Gdańsku”.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jarosław Chmielewski | Augustyn Mieleski Rotundus | Jarosław Klimas | Edward Kiedos | Mieczysław Łuczak | Piotr Morta | Jacek Przybylski (polityk) | Paweł Rychlik | Rafał Rosiński | Cezary Urbaniak | Krzysztof Dudek | Jerzy Wojciechowski (1932–2003) | Stanisław Stronczyński | Elżbieta Nawrocka | Beata Mateusiak-Pielucha | Janusz Pęcherz | Marcin PrzydaczOceń: Mieczysław Grabiński