Piotr Paweł Morta, urodzony 19 czerwca 1959 roku w Wieluniu, to postać rozpoznawalna w polskim życiu społecznym, zarówno jako działacz związkowy, jak i samorządowy.
Wielu znawców jego osiągnięć podkreśla jego rolę jako ekonomistę, który zyskał tytuł krajowego mistrza racjonalizacji w roku 1983. Jego dorobek obejmuje również wynalazczość, co czyni go osobą wpływową w świecie innowacji i technologii.
Dzięki swojemu zaangażowaniu w podziemną „Solidarność”, Morta odegrał kluczową rolę w walce o wolność i prawa pracownicze w Polsce. Jako wiceprzewodniczący ERZ Pfleiderer AG, przyczynił się do rozwoju firmy i zyskał uznanie w branży przemysłowej.
Życiorys
Wykształcenie i działalność zawodowa
Piotr Morta ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, gdzie kształcił się w dziedzinie Zarządzania i Marketingu. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako specjalista konstruktor w Zakładach Płyt Wiórowych Prospan, gdzie pracował od 1978 do 2014 roku. W 2003 roku zakład przeszedł transformację i stał się Pfleiderer Prospan S.A. Po 2014 roku Morta objął stanowisko specjalisty do spraw administracji. Oprócz tego zdobywał doświadczenie także w CSiDP Profesja w Częstochowie.
Działalność związkowa i polityczna
Od lutego 1981 roku Piotr Morta jest aktywnym członkiem „Solidarności”. W trudnym okresie stanu wojennego angażował się w działania podziemne w ZPW Prospan, gdzie działał pod przewodnictwem Piotra Krupota. To właśnie z nim podjął próbę reaktywacji „Solidarności” w Wieruszowie oraz w Zakładach Płyt Wiórowych. Już od 20 marca 1989 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Tymczasowej Komisji NSZZ „Solidarność”. Jego zaangażowanie w 1989 roku doprowadziło do utworzenia Komitetu Obywatelskiego w Wieruszowie. Od tego czasu był członkiem Komisji Zakładowej, a od 1991 do 18 czerwca 2014 roku przewodniczył jej pracom. Po tej dacie przez lata pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność 80. W międzynarodowych strukturach związku zasłynął jako przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Płyt Drewnopochodnych „S” oraz wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego. Dzięki jego staraniom, NSZZ Solidarność 80 w dniu 1 lipca 2018 roku został przyjęty jako członek Europejskiej Federacji Budownictwa i Przemysłu Drzewnego (EFBWW).
Działalność samorządowa
Piotr Morta był członkiem Zarządu Miasta i Gminy Wieruszów w pierwszej kadencji Rady Gminy w latach 1990-1994. W 1998 roku przewodniczył zespołowi, który miał na celu utworzenie powiatu wieruszowskiego, co zakończyło się jego wyborem na radnego powiatu. W okresie 1998-2002 pełnił obowiązki przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w pierwszej kadencji Rady Powiatu. Ponadto, w latach 2002-2006, a także 2006-2010 oraz 2010-2014, zasiadał w Radzie Powiatu Wieruszowskiego jako radny z listy prawicowej oraz PiS.
Inne pełnione funkcje
Morta posługiwał się także różnymi funkcjami na poziomie nadzorczym, będąc wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Fabryki Sklejka Pisz S.A. w Piszu przez dwie kadencje. Był członkiem rady nadzorczej Pfleiderer Prospan S.A. w Wieruszowie oraz wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Witar S.A. w Poznaniu. Pełnił funkcję członka rady nadzorczej w SKOK-u przez dwie kadencje po dwa lata. Należał do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewiarzy. Działał również w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych, gdzie był przewodniczącym oddziału w Wieruszowie od 1998 do 2010 roku. Od 20 maja 2016 roku, Morta jest reprezentantem Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej Uniwersytetu Górniczego w Dnieprze. Od 2016 roku jest członkiem Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, działającego przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Od 2017 roku pełni także funkcję członka Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, działającej przy Wojewodzie Łódzkim. 28 marca 2017 roku stał się członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Wrocławiu.
Publikacje
Piotr Morta jest współautorem interesującej publikacji zatytułowanej „Szanse i zagrożenia rozwoju Zakładów Płyt Wiórowych Prospan S.A. będące wynikiem prywatyzacji”. Praca ta została wydana przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu w 1997 roku.
Osiągnięcia i odznaczenia
Piotr Morta to postać o licznych dokonaniach, które zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami. Jego osiągnięcia obejmują szereg wyróżnień, które podkreślają jego zasługi dla społeczeństwa oraz działalność na rzecz przełomowych zmian w Polsce.
Oto lista uzyskanych przez niego odznaczeń:
- 1988: Brązowy Krzyż Zasługi,
- 2010: Srebrny Krzyż Zasługi,
- 2014: Krzyż Wolności i Solidarności,
- 2016: Odznaka honorowa „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”,
- 2016: Krzyż Niezłomni Niepokorni 1956–1989,
- 2016: Medal „Pro Patria”,
- 2017: Odznaka Honorowa Primus in Agendo,
- 2017: Złoty Kordelas Leśnika Polskiego,
- 2018: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta,
- 2020: Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości,
- 2021: Medal „Pro Bono Poloniae”.
Piotr Morta jest również współautorem opatentowanego wynalazku, jakim jest Ogniwo łańcucha, które zostało zarejestrowane przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej pod numerem PL 153847 B1 oraz posiada świadectwo autorskie nr 27003.
W dziedzinie racjonalizacji jego osiągnięcia zostały również wyróżnione – w 1983 roku zdobył tytuł ogólnopolskiego mistrza racjonalizacji. Dodatkowo, w 1988 roku w konkursie Mistrz Racjonalizacji przemysłu płyt, sklejek i zapałek, zajął drugie miejsce, zdobywając tytuł ogólnopolskiego wicemistrza.
Otrzymał także zaświadczenie z Instytutu Pamięci Narodowej, które potwierdza, że jest pokrzywdzonym w rozumieniu ustawy o IPN. Został ujęty na liście osób, nad którymi prowadzone były działania przez organy bezpieczeństwa PRL-u, co zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej przez IPN.
Za swoje zasługi dla „Solidarności” Piotr Morta został uhonorowany srebrnym medalem przez Krajowy Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego w 25. rocznicę istnienia organizacji, a także statuetką na 30-lecie jej powstania.
W 2014 roku zdobył tytuł samorządowca roku w plebiscycie Dziennika Łódzkiego, uzyskując tym miano w powiecie wieruszowskim. Dwa lata później, w 2017 roku, otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego” podczas gali z okazji 20-lecia istnienia samorządu, połączonej z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ostatnim znaczącym odznaczeniem, które otrzymał, było wyróżnienie Medalem Zasłużonych na rzecz porozumień społecznościowych 21 września 2022 roku podczas Zjazdu Delegatów „Solidarności”-80, przyznane za jego wybitne zasługi w zakresie demokratycznych przemian w Polsce.
Życie prywatne
Piotr Morta jest w związku małżeńskim z Marią Jolantą, która profesją jest nauczycielką. Para ma trójkę potomstwa: córki o imionach Natalia, Martyna oraz Julia.
Przypisy
- Strona główna - Region Mazowiecki NSZZ Solidarność 80 [online], rmsolidarnosc80.pl, 15.09.2023 r. [dostęp 30.10.2023 r.]
- Naczelny, NSZZ ”Solidarność”-80 Koncernu Pfleiderer zakończyła okres wyborczy [online], Wiadomości lokalne, 17.10.2022 r. [dostęp 30.10.2023 r.]
- Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N., Uroczystość wręczenia medali „Reipublicae Memoriae Meritum" w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim - Wrocław, 29.03.2023 r. [online], Instytut Pamięci Narodowej - Wrocław [dostęp 18.09.2023 r.]
- Naczelny, Kolejna kadencja dla Piotra Morty [online], Wiadomości lokalne, 22.04.2023 r. [dostęp 18.09.2023 r.]
- Instytut Pamięci, Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Wrocław, 28.03.2017 r. [online], Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 18.09.2023 r.]
- J.S.K.J.S.K., Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN we Wrocławiu [online], Dolnośląski Urząd Wojewódzki [dostęp 18.09.2023 r.]
- Członek Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. radiolodz.pl.
- Piotr Morta członkiem Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającej przy Wojewodzie Łódzkim. powiatowy.pl.
- Piotr Morta – przewodniczący zespołu inicjatywnego „walczącego” o powiat wieruszowski. powiatowy.pl.
- Wiceprzewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej na obradach w Berlinie i Wrocławiu. pasoc.innopas.eu.
- Konieczny raykalny wzrost wynagrodzeń – relacja z seminarium Europejskiej Federacji – EFBWW. fzz.org.pl. [dostęp 26.06.2019 r.]
- Piotr Morta członkiem Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. dialog.gov.pl.
- Piotr Morta – członek Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. powiatowy.pl.
- Piotr Morta przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Budownictwa, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska NSZZ „Solidarność”-80. solidarnosc80.pl.
- Piotr Morta-radny powiatowy. wybory2010.pkw.gov.pl.
- Maria Jolanta Morta – nauczycielka w SP w Teklinowie. spteklinow.superszkolna.pl.
- Piotr Morta – ojciec trzech córek. lodzkie.naszemiasto.pl.
- Jerzy Pietrzak: Wykorzystać szansę wolności Komitety Obywatelskie „Solidarność” i wybory 4 czerwca 1989 r. w województwie kaliskim. Ostrów Wielkopolski: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, 2015 r. s. 26,28,51,52,75,146. ISBN 978-83-88480-65-2.
- „Jeszcze pana nie zamknęli?” – wywiad z Piotrem Krupotem. tugazeta.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jacek Przybylski (polityk) | Paweł Rychlik | Rafał Rosiński | Cezary Urbaniak | Marcin Przydacz | Janusz Pęcherz | Beata Mateusiak-Pielucha | Elżbieta Nawrocka | Stanisław Stronczyński | Jerzy Wojciechowski (1932–2003) | Mieczysław Łuczak | Edward Kiedos | Jarosław Klimas | Augustyn Mieleski Rotundus | Jarosław Chmielewski | Mieczysław Grabiński | Krzysztof DudekOceń: Piotr Morta