Andrzej Zawada to postać niezwykle znacząca w polskiej literaturze, urodzony w 1948 roku w Wieluniu. Jako krytyk literacki, jego prace wniosły wiele do zrozumienia współczesnej literatury oraz jej kontekstu kulturowego.
Oprócz działalności krytycznej, Zawada ma na swoim koncie również wspaniałe osiągnięcia w dziedzinie tłumaczeń, gdzie przekładał dzieła z języków fińskiego, angielskiego oraz szwedzkiego. Jako eseista i edytor, przyczynił się do wielu ważnych publikacji, a jego wiedza i doświadczenie zostały docenione przez studentów, gdyż jest również wykładowcą akademickim, dzielącym się swoimi bogatymi spostrzeżeniami z młodym pokoleniem literatów.
Życiorys
Andrzej Zawada jest znaczącą postacią w polskim świecie literackim, która zrealizowała swoje studia polonistyczne w 1971 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1989 roku obronił habilitację, a w 1998 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Przez lata związany był z wieloma instytucjami akademickimi w różnych krajach.
Wśród jego doświadczeń zawodowych można wymienić pracę na uniwersytetach takich jak Åbo Akademi oraz Turun Yliopisto w Finlandii (1978–1980), Rijksuniversiteit Groningen w Holandii (1993), a także w Czechach, gdzie odwiedził Pragę, Ołomuniec i Brno. Poza tym, pracował w Bułgarii, w takich miastach jak Sofia, Płowdiw oraz Weliko Tarnowo, a także w Niemczech, konkretnie w Lipsku.
W latach 1996–2005 pełnił funkcję redaktora naukowego serii Biblioteka Narodowa. Dodatkowo, był Dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także wyróżniającym się znawcą literatury dwudziestolecia międzywojennego. Pełnił rolę Przewodniczącego Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w latach 2016–2021, a także członka jury Nagrody Literackiej „Angelus”. Zasiadał w Komisji Akademii Europejskiej w Fundacji Krzyżowa oraz Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.
Andrzej Zawada aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, będąc Przewodniczącym Rady Programowej Radia Wrocław oraz Sekretarzem Komisji Nauk Filologicznych w wrocławskim Oddziale PAN. Należy do takich organizacji jak Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Pen Club oraz Association Internationale des Critiques Littéraires.
Wśród wielu doktorów wypromowanych przez Andrzeja Zawadę są między innymi: Krzysztof Polechoński (1998), Piotr Drobniak (1999), Robert Klementowski (2000) oraz Bartosz Małczyński (2007).
Ważniejsze publikacje
Andrzej Zawada, znany krytyk literacki, posiada w swoim dorobku wiele istotnych publikacji, które wniosły dużo do polskiej literatury i krytyki. Oto niektóre z jego znaczących dzieł:
- Gra w ludowe, 1983,
- Wszystko pokruszone, 1985,
- Jarosław Iwaszkiewicz, 1994,
- Dwudziestolecie literackie, 1995,
- Bresław, 1996,
- Miłosz, 1996,
- Literackie półwiecze 1939–1989, 2001,
- Drugi Bresław, 2014.
Przypisy
- Jury – Nagroda Angelus [online], silesius.wroclaw.pl [dostęp 13.01.2023 r.]
- a b Prof. dr hab. Andrzej Zawada, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.05.2021 r.]
- Silesius 2016 [online], silesius.wroclaw.pl [dostęp 14.03.2016 r.]
- Śnieg z deszczem / Sirkka Turkka
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ezechiel Zivier | Janusz Witt | Zbigniew Pietrasiński | Włodzimierz Brzezin | Mieczysław Konopacki | Seweryn Rzepecki | Jan Nepomucen Rygalski | Janusz Barański | Marek GruszczyńskiOceń: Andrzej Zawada (krytyk literacki)