Włodzimierz Brzezin to postać, która zapisała się w polskiej historii akademickiej jako uznany ekonomista. Urodził się 1 lipca 1926 roku w miejscowości Wieluń, a swoją zawodową karierę związał z naukami ekonomicznymi.
W latach swojej działalności jako rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, której dzisiejszą kontynuacją jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu wysokiej jakości edukacji wyższej w regionie.
Niestety, Włodzimierz Brzezin zmarł 29 grudnia 2008 roku, ale jego wkład w rozwój nauki oraz edukacji pozostaje niezatarte w pamięci wielu studentów i współpracowników.
Życiorys
Włodzimierz Brzezin spędził swoje młodzieńcze lata w Rohatynie oraz Stanisławowie, na terenach kresowych, co było ściśle związane z jego wujem, Gustawem Janeckim, który zajmował prestiżowe stanowiska w Ministerstwie Wojny oraz w administracji państwowej na tych obszarach. Po złożeniu matury w 1947 roku, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej w Częstochowie. W 1949 roku kontynuował edukację na studiach magisterskich w Akademii Handlowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), które zakończył uzyskaniem tytułu magistra rok później.
Od 4 czerwca 1958 roku, Włodzimierz Brzezin był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Wspierał organizację pierwszego Koła PTE w Częstochowie. W 1964 roku zainaugurował studia doktoranckie na Wydziale Finansów i Statystyki SGPiS w Warszawie (aktualnie SGH), które zakończył w 1969 roku, uzyskując stopień doktora nauk ekonomicznych za rozprawę poświęconą „Polskim planom kont w świetle teorii rachunkowości”.
W 1980 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie rachunkowości na podstawie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej „Teoria modeli ewidencyjnych”, która została wyróżniona Nagrodą im. prof. Stanisława Skrzywana. W 1985 r. Włodzimierz Brzezin otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk ekonomicznych, a w 1992 r. został profesorem zwyczajnym.
W latach 1980-1984 pełnił funkcję Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie i był jednym z twórców Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Na Politechnice Częstochowskiej kierował Katedrą Rachunkowości, a między 1994 a 1996 rokiem był dyrektorem Instytutu Zarządzania. Przez 25 lat współpracował z wybitnym teoretykiem rachunkowości, prof. zw. dr. hab. Tadeuszem Peche, nad unowocześnieniem teorii rachunkowości.
Nagrody i wyróżnienia
Włodzimierz Brzezin zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, które są wyrazem uznania jego zasług w dziedzinie nauki oraz edukacji. Do najważniejszych z nich należą:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal KEN,
- Zespołowa Nagroda Naukowa MEN,
- Złota Odznaka Honorowa PTE,
- Złota Odznaka Honorowa PTE z Wieńcem.
Publikacje
Włodzimierz Brzezin jest autorem wielu ważnych publikacji w dziedzinie rachunkowości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Ogólna teoria rachunkowości (trzy wydania),
- Podstawy rachunkowości,
- Controlling – modele teoretyczno-normatywne do zastosowania w przedsiębiorstwach polskich,
- Rachunkowość zarządcza a controlling,
- Ogólna teoria współczesnej rachunkowości.
Przypisy
- O Uczelni [online], www.ujd.edu.pl [dostęp 03.03.2021 r.]
- Wybitni ekonomiści i ludzie PTE [online], www.pte.pl [dostęp 13.01.2021 r.]
- Historia Wydziału [online] [dostęp 13.01.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Mieczysław Konopacki | Seweryn Rzepecki | Jan Nepomucen Rygalski | Janusz Barański | Marek Gruszczyński | Andrzej Zawada (krytyk literacki) | Ezechiel Zivier | Janusz Witt | Zbigniew PietrasińskiOceń: Włodzimierz Brzezin