Jan Nepomucen Józef Rygalski, urodzony w 1718 roku w Wieluniu, a zmarły 29 września 1779 roku w Krakowie, to postać znacząca w polskiej historiografii. Był on wybitnym naukowcem, profesorem teologii oraz rektorem Akademii Krakowskiej.
Jego dokonania w dziedzinie nauki i edukacji miały istotny wpływ na rozwój myśli teologicznej w Polsce XVIII wieku. Rygalski, wypełniając swoje obowiązki akademickie, przyczynił się także do formowania przyszłych pokoleń studentów, którzy podążali jego śladami.
Życiorys
Jan Nepomucen Rygalski, pochodzący z rodziny mieszczańskiej, rozpoczął swoją edukację w 1738 roku, zapisując się na studia w Akademii Krakowskiej. Już 21 maja 1741 uzyskał stopień doktora filozofii i rozpoczął wykłady na Wydziale Filozoficznym. W latach 1746–1752 pełnił stanowisko profesora filozofii w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu.
Po powrocie do Krakowa jesienią 1752 roku, ponownie objął wykłady na Wydziale Filozoficznym. W tym samym czasie otrzymał tytuł notariusza apostolskiego, a 27 marca 1754 roku został powołany na kanonika kolegiaty św. Anny w Krakowie. W 1755 roku został dziekanem Wydziału Filozoficznego, rozpoczynając jednocześnie wykłady z zakresu prawa kościelnego, co wywołało ostre reakcje wśród profesorów Wydziału Prawa, którzy uznali to za naruszenie swoich przywilejów.
Na skutek dekretu biskupa Andrzeja Stanisława Załuskiego z 1 października 1756, Rygalski został na 3 lata zaocznie zawieszony w prawach akademickich, z zakazem nadawania mu stopni naukowych oraz godności uniwersyteckich. Próby apelacji do trybunału nuncjusza apostolskiego w Warszawie nie przyniosły efektu, a sprawa została odesłana do biskupa krakowskiego.
W 1760 roku Rygalski przeszedł na Wydział Teologiczny, gdzie prowadził wykłady dotyczące nauki o sakramentach, oraz uzyskał tytuł kanonika kościoła św. Floriana w Krakowie. 15 września 1760 roku został wysłannikiem uniwersytetu na sejm walny w Warszawie, gdzie bronił interesów uczelni.
W latach 1762–1768 pełnił urząd prokuratora generalnego Akademii, a w latach 1772–1774 był trzykrotnie wybierany na rektora Akademii. Po zakończeniu swojej działalności akademickiej, Rygalski spoczął w kościele św. Anny, który był mu szczególnie bliski, ponieważ ufundował dębowe stalle oraz hełmy na wieżach całej świątyni.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Janusz Barański | Marek Gruszczyński | Andrzej Zawada (krytyk literacki) | Ezechiel Zivier | Janusz Witt | Zbigniew Pietrasiński | Włodzimierz Brzezin | Mieczysław Konopacki | Seweryn RzepeckiOceń: Jan Nepomucen Rygalski