Marek Gruszczyński


Marek Gruszczyński, urodzony 25 października 1948 w Wieluniu, to znany w Polsce ekonomista oraz ekonometryk. Jego kariera akademicka jest związana z Szkołą Główną Handlową w Warszawie, gdzie pełni funkcję profesora zwyczajnego. W latach 2012–2016 był również prorektorem tej prestiżowej uczelni.

Warto zwrócić uwagę, że Marek Gruszczyński ma doświadczenie w zarządzaniu programami edukacyjnymi, jako dyrektor Kanadyjskiego programu MBA (CEMBA) w SGH w latach 2002–2006 oraz 2008–2012, co potwierdza jego szeroką wiedzę i umiejętności w obszarze nauk ekonomicznych oraz edukacji.

Wykształcenie i kariera

Marek Gruszczyński ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu w 1966 roku, a następnie kontynuował naukę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom na kierunku ekonometria w 1971 roku. W latach 1971–1973 był aktywnym członkiem narodowego komitetu założycielskiego AIESEC Polska, międzynarodowej organizacji zrzeszającej studentów kierunków związanych z biznesem i ekonomią, a także piastował stanowisko pierwszego przewodniczącego tej instytucji w 1971 roku.

Od początku swojej kariery, w 1971 roku, Gruszczyński rozpoczął pracę akademicką w Instytucie Ekonometrii SGPiS (obecnie SGH). Dwa lata później odbył staż w siedzibie głównej Citibank w Nowym Jorku, gdzie pracował w departamencie prowadzonym przez Irvika Friedmana. W 1977 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych pod kierunkiem profesora Michała Kolupy. W latach 1981–1985 miał zaszczyt prowadzić zajęcia na University of Nigeria w Nsukka, gdzie wykładał zarówno w Departamencie Statystyki, jak i w Departamencie Ekonomii.

W okresie od 1989 do 2005 roku uczestniczył w wielu projektach dotyczących prywatyzacji oraz restrukturyzacji polskich firm. W latach 1995–1996 pełnił funkcję członka Rady Banku Pekao SA. Doktor habilitowany od 2001 roku, a tytuł profesora otrzymał w 2013 roku. W latach 1996–2007 był wykładowcą oraz profesorem w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Ponadto, w latach 2002–2012 kierował Zakładem Ekonometrii Stosowanej na SGH, gdzie z sukcesem promował siedem prac doktorskich.

Od 2008 roku Marek Gruszczyński członek prezydium Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk. Jego specjalizacje obejmują mikroekonomię finansową, analizę fundamentalną oraz nadzór właścicielski. Jest także członkiem redakcji wielu czasopism naukowych, w tym „Gospodarki Narodowej. The Polish Journal of Economics”, w której pełni funkcję redaktora naczelnego, a także „Banku i Kredytu”, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego w latach 2009–2017. Inne jego działania obejmują współpracę z takimi czasopismami, jak „South African Journal of Business Management” oraz „Central European Journal of Economic Modelling and Econometrics”.

Publikacje

Marek Gruszczyński to uznany autor i współautor podręczników, monografii oraz artykułów naukowych, zarówno w polskich, jak i międzynarodowych czasopismach. Jego prace zdobyły wysokie uznanie w środowisku akademickim.

W 2003 roku został odznaczony nagrodą Ministra za swoją książkę pt. „Modele i prognozy zmiennych jakościowych w finansach i bankowości”. Z kolei publikacja „Empiryczne finanse przedsiębiorstw. Mikroekonometria finansowa” została nagrodzona w 2013 roku przez Beta.

W 2020 roku światło dzienne ujrzała jego praca „Financial Microeconometrics. A Research Methodology in Corporate Finance and Accounting”, wydana przez Springer, która zyskała uznanie na międzynarodowej scenie badawczej.

Oprócz tego, Gruszczyński ma na swoim koncie współautorstwo tłumaczeń na język polski do światowych podręczników z dziedziny ekonometrii. Wśród nich znajduje się „Zasady ekonometrii” autorstwa Henri Theila, wydana przez PWN w 1979 roku (ze współautorstwem G. Napiórkowskiego) oraz „Ekonometria”, przetłumaczona w 2006 roku przez G.S. Maddali (razem z E. Tomczykiem i B. Witkowskim).

Odznaczenia

W 2017 roku, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pracy naukowo-badawczej oraz za znaczący wkład w promowanie polskiej myśli naukowej za granicą, prezydent Andrzej Duda uhonorował Marka Gruszczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Życie prywatne

Marek Gruszczyński w 1971 roku zawarł związek małżeński z Beatą Gruszczyńską, która jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Para wychowuje dwóch synów: Michała oraz Łukasza.

Przypisy

  1. Odznaczenia dla zasłużonych pracowników SGH. prezydent.pl, 04.10.2017 r. [dostęp 05.10.2017 r.]
  2. Księga SGH. Pracownicy i absolwenci – kto jest kim?. Zespół redakcyjny pod przewodnictwem Romualda Bauera (red.). Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa, 2004 r., s. 168–169. ISBN 83-7151-657-6.

Oceń: Marek Gruszczyński

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:24