Gustaw Janecki, którego życie i osiągnięcia są przykładem oddania i patriotyzmu, urodził się 14 lipca 1895 roku w Wieluniu. Jego kariera wojskowa była niezwykle znacząca, a on sam przeszedł do historii jako major Wojska Polskiego.
W trakcie swojej służby Janecki został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co jest jednym z najwyższych zaszczytów, jaki można przyznać za wybitne zasługi wojenne. Dodatkowo, otrzymał również Order Odrodzenia Polski, podkreślający jego wkład w odbudowę kraju po trudnych latach zaborów i wojen.
Gustaw Janecki zmarł 26 sierpnia 1970 roku w Częstochowie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego wojska i narodowej tożsamości.
Życiorys
Gustaw Janecki przyszedł na świat 14 lipca 1895 roku w mieście Wieluń, w rodzinie Antoniego oraz Bronisławy z Uttów. W 1914 roku ukończył gimnazjum w Warszawie, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora.
Tuż przed wybuchem I wojny światowej, Janecki angażował się w działalność organizacji „Zarzewie” oraz tajnego skautingu. Jako żołnierz 5 pułku piechoty Legionów, służył w I Brygadzie Legionów Polskich.
W wyniku kryzysu przysięgowego w 1917 roku, został internowany w Szczypiornie oraz Łomży. Po tym wydarzeniu dowodził 12 kompanią III batalionu 27 pułku piechoty stacjonującego w Częstochowie. Kulminacyjnym momentem jego działalności wojskowej było uczestnictwo w III powstaniu śląskim.
Po wojnie, rozwijał swoją karierę, służąc w szeregu jednostek takich jak 75 pułk piechoty, 18 batalion KOP oraz 71 pułk piechoty. Po zakończeniu wojskowej służby, pełnił obowiązki starosty najpierw powiatu stanisławowskiego, a następnie do 1939 roku powiatu rohatyńskiego.
Gustaw Janecki zmarł 26 sierpnia 1970 roku w Częstochowie. Został pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie, w sektorze 102-6-3.
Ordery i odznaczenia
Gustaw Janecki, w ciągu swojego życia, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zasługach i oddaniu dla kraju.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 483,
- Krzyż Niepodległości (7 lipca 1931),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi (5 kwietnia 1928),
- Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi,
- Śląski Krzyż Powstańczy,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
- Odznaka Pamiątkowa Więźniów Ideowych.
Jego osiągnięcia są dowodem na niezwykłe poświęcenie i oddanie w służbie, zarówno w czasie wojny, jak i w pokojowej działalności na rzecz Ojczyzny.
Przypisy
- Cmentarz Kule w Częstochowie - wyszukiwarka osób pochowanych [online], czestochowakule.grobonet.com [dostęp 27.07.2021 r.]
- a b c d e Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 117. [dostęp 27.07.2021 r.]
- Gminne Święto w Konkolnikach obok Rohatyna. „Wschód”. Nr 142, s. 3, 06.08.1939 r.
- M.P. z 1931 r. nr 156, poz. 227 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
- M.P. z 1928 r. nr 81, poz. 127 „za zasługi w służbie granicznej”.
- a b Książek 2008 ↓, s. 106.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Józef Henryk Hłasko | Jan Stanisław Podziemski | Irena Bredel | Karol Stępień | Mieczysław Kałuża | Józef Bolesław Grabiński | Jerzy Golnik | Sławomir Owczarek | Stanisław Jasiński (policjant)Oceń: Gustaw Janecki