Józef Bolesław Grabiński, znany również pod pseudonimami „Pomian”, „Filip” oraz „Józef Święcicki”, był wybitną postacią w historii Polski. Urodził się 6 listopada 1907 roku w Wieluniu, a jego tragiczny los zakończył się w 1942 roku.
Był on hubalczykiem oraz kapitanem Wojska Polskiego, co świadczy o jego zaangażowaniu i odwadze w służbie ojczyzny.
Życiorys
Józef Bolesław Grabiński był synem Stanisława i Jadwigi z domu Parnowska. Po ukończeniu Gimnazjum Męskiego im. T. Kościuszki, rozpoczął swoją wojskową karierę w Szkole Podchorążych Piechoty, mieszczącej się w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1932-1939 pełnił służbę w 27 Pułku Piechoty z siedzibą w Częstochowie.
W 1939 roku, w trakcie II wojny światowej, służył w stopniu kapitana, sprawując funkcję I adiutanta dowódcy pułku. W czasie wojny obronnej z jego pułkiem brał udział w walkach pod Częstochową oraz w rejonie Janowa. Grabiński został wyznaczony na dowódcę kompanii piechoty w Gałkach, gdzie rozpoczął nowy rozdział swojej służby.
Od października 1939 roku, operując pod nazwiskiem „Pomian”, włączył się w działania Ośrodka Wydzielonego Wojska Polskiego, dowodzonego przez Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Do oddziału hubalczyków dołączył prawdopodobnie w malowniczych Górach Świętokrzyskich, gdzie brał udział w intensywnych walkach do 13 marca 1940 roku.
Na rozkaz Komendanta Okręgu Łódzkiego ZWZ, ppłk Leopolda Okulickiego, przeszedł wraz z grupą oficerów i podoficerów do konspiracyjnej służby w Łodzi. Tam otrzymał nominację na komendanta miasta, a później awansował na szefa Inspektoratu Łódzkiego ZWZ-AK „Barka”, operując m.in. pod pseudonimami „Filip” oraz „Józef Święcicki”.
Niestety, 17 lipca 1942 roku został aresztowany przez gestapo w Łodzi. Po brutalnym śledztwie, które wiązało się z torturami, Grabiński popełnił samobójstwo, aby nie wydać swoich współtowarzyszy. W zgodnie z inną wersją wydarzeń, aresztowanie miało miejsce podczas masowych zatrzymań członków ruchu oporu. W trakcie śledztwa Niemcy nie zdołali wyciągnąć od niego żadnych nazwisk. Ostatecznie, Józef Bolesław Grabiński został zamordowany w więzieniu.
Za swoje zasługi w trakcie kampanii wrześniowej został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie otrzymał Krzyż Virtuti Militari, wyróżniając się w walkach w szeregach Armii Krajowej. W jego pamięci wmurowano tablicę pamiątkową w fasadzie kościoła pw. św. Józefa w Wieluniu. Ponadto, jedną z ulic w Wieluniu nazwano na jego cześć, aby zachować jego pamięć wśród mieszkańców.
Przypisy
- Szymański 1986 ↓, s. 150.
- Szymański 1986 ↓, s. 149.
- Książek 2008 ↓, s. 106.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Golnik | Sławomir Owczarek | Stanisław Jasiński (policjant) | Gustaw Janecki | Józef Henryk Hłasko | Jan Stanisław Podziemski | Irena Bredel | Karol Stępień | Mieczysław KałużaOceń: Józef Bolesław Grabiński