Irena Bredel


Irena Bredel, znana również pod pseudonimami „Alina” oraz „Alina Bomba”, to postać, która wpisała się w historię Polski swoimi bohaterskimi czynami. Urodziła się 11 lutego 1917 roku w Wieluniu, a jej życie niestety zakończyło się tragicznie 2 sierpnia 1944 roku w Warszawie.

Była nie tylko łączniczką, ale również minerkiem oraz podporucznikiem w Armii Krajowej, co świadczy o jej zaangażowaniu w walkę o niepodległość Polski. W uznaniu za swoje odważne działania dwukrotnie odznaczono ją Krzyżem Walecznych, co podkreśla jej determinację i poświęcenie w trudnym czasie II wojny światowej.

Życiorys

Irena Bredel była córką Ignacego Bredela oraz Bronisławy z domu Perlic. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Handlowej w Łodzi, rozpoczęła pracę zawodową na poczcie. W swoich działaniach społecznych, aktywnie uczestniczyła w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet, gdzie objęła stanowisko komendantki hufca szkolnego PWK nr 3 w Łodzi.

W czasie kampanii wrześniowej pełniła rolę sanitariuszki w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. Po kapitulacji, wróciła do Łodzi, gdzie wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski. Jej aktywność w ruchu oporu doprowadziła do odkomenderowania do pracy w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej, gdzie działała jako kurierka na trasie Kielce – Lublin.

Oprócz tego była instruktorką Wojskowej Służby Kobiet oraz dowodziła patrolem doświadczalno-bojowym w Kobiecych Patrolach Minerskich Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. We wrześniu 1943 roku brała udział w testach nowego granatu przeciwpancernego w Michalinie, a w zimie 1943/1944 testowała granaty „filipinki” zorganizowane przez Biuro Badań Technicznych.

15 marca 1944 roku, wspólnie z Elżbietą Ostrowską „Justyną”, wykonała wyrok śmierci na Mieczysławie Darmaszku, współpracowniku Gestapo, który doniósł na ich koleżanki, co skutkowało ich zamordowaniem przez niemieckie służby. Bredel była także uczestniczką powstania warszawskiego, podczas którego w stopniu podporucznika dowodziła patrolem minerek w składzie Oddziału Osłony Wojskowych Zakładów Wydawniczych.

Niestety, Irena Bredel zginęła 2 sierpnia 1944 roku w trakcie ataku powstańców na Pocztę Główną, podczas próby zatrzymania czołgu na placu Napoleona. W uznaniu jej odważnych czynów, została dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

Przypisy

  1. Bredel Irena [online], 9lib.org [dostęp 24.04.2022 r.]
  2. Wojciech Königsberg, Mieczysław Darmaszek – konfident zastrzelony przez kobiety [online], polska-zbrojna.pl [dostęp 24.04.2022 r.]
  3. Instytut Pamięci Narodowej, Powstańcze biografie. Łódzkie echa Powstania Warszawskiego [1944], [s.n.], 2014, OCLC 982647376 [dostęp 24.04.2022 r.]

Oceń: Irena Bredel

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5