Stanisław Jasiński, urodzony 7 maja 1898 roku w Wieluniu, był człowiekiem o bogatej historii wojskowej i policyjnej. Jako sierżant Wojska Polskiego oraz starszy posterunkowy Policji Państwowej, zapisał się w pamięci jako człowiek oddany służbie dla narodowego bezpieczeństwa.
W ciągu swojego życia, Jasiński zasłużył na wysokie odznaczenia, w tym Order Virtuti Militari, co jest dowodem jego heroicznych działań oraz poświęcenia. Niestety, jego życie tragicznie zakończyło się w 1940 roku w Kalininie, gdzie stał się jedną z wielu ofiar zbrodni katyńskiej, które dotknęły Polskę w czasie II wojny światowej.
Życiorys
Stanisław Jasiński przyszedł na świat w Wieluniu 7 maja 1898 roku w rodzinie Ignacego oraz Marcjanny, z domu Świtalskich. Już od 17 marca 1917 roku zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Wziął aktywny udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich w dniu 11 listopada 1918 roku. W trakcie swojej służby wojskowej był żołnierzem 4 pułku piechoty Legionów Polskich w Zegrzu oraz 12 kompanii III batalionu, a później także II batalionu 27 pułku piechoty stacjonującego w Częstochowie. Ukończył kurs podoficerski oraz kurs dotyczący obsługi karabinów maszynowych.
W trakcie walk pod Skwirą na Ukrainie, Stanisław odniósł rany. Po zakończeniu służby w wojsku, aż do wybuchu II wojny światowej, był członkiem Policji Państwowej w Chorzowie Starym. Niestety, został aresztowany przez Armię Czerwoną w Równem, a następnie osadzony w Ostaszkowie. Tam, tragicznie, stał się ofiarą mordu w 1940 roku w Kalininie.
Stanisław był mężem Stanisławy, z domu Kotas, z którą związał się w dniu 15 maja 1922 roku. Para doczekała się czworga dzieci: Stanisława urodzonego 10 kwietnia 1924 roku, Edwarda, który przyszedł na świat 17 stycznia 1926 roku, Heleny, urodzonej 3 kwietnia 1928 roku oraz Wandy, której narodziny miały miejsce 14 lipca 1932 roku.
Upamiętnienie
W dniu 18 kwietnia 2010 roku w Wieluniu, obok Muzeum Ziemi Wieluńskiej, zasadzono dąb, który został poświęcony pamięci Stanisława Jasińskiego. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu uczczenie jego zasług oraz upamiętnienie osoby, która pozostawiła trwały ślad w historii lokalnej społeczności.
Ordery i odznaczenia
Stanisław Jasiński, policjant o niezatartego znaczeniu, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami, które odzwierciedlają jego poświęcenie i zasługi. Wyróżnienia te mają szczególne znaczenie w historii Polski.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 1261,
- Medal Niepodległości – 9 listopada 1931 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
- Krzyż Armii Ochotniczej,
- Odznaka za Rany i Kontuzje,
- Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
- Krzyż Kampanii Wrześniowej.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m Mastalski 2020 r., s. 446.
- a b Książek 2008 r., s. 107.
- Nowicki 1929 r., s. 26.
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 352.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Gustaw Janecki | Józef Henryk Hłasko | Jan Stanisław Podziemski | Irena Bredel | Karol Stępień | Mieczysław Kałuża | Józef Bolesław Grabiński | Jerzy Golnik | Sławomir OwczarekOceń: Stanisław Jasiński (policjant)